אשכול דמיון בעדשות חלק ב - הכללה - למורה

הנחיות למורה

אשכול 2 מתוך 3 אשכולות.

יחידה:

מדע – אופטיקה

כיתה מומלצת:

כיתה ח / כיתה ט / כיתה י

משך הזמן המומלץ:

45-90 דקות

נושאים/מושגים חוץ מתמטיים הנלמדים באשכול (הֶקְשֶר):

עדשה מרכזת, מוקד עדשה, מהלך קרני אור העוברים דרך עדשה מרכזת, דמות אופטית וסרטוטה, דמות ממשית.

ידע ומיומנויות מתמטיים נדרשים:

מטרת האשכול:

ידע מתמטי של דמיון משולשים, מאפשר להבין במה תלוי היחס בין גודל העצם לגודל הדמות של העצם, המשתקפת דרך עדשה מרכזת, ולחשב יחס זה.

ידע ומיומנויות מתמטיים נלמדים (חדשים):

העמקה בנושא דמיון משולשים.

שלב הלמידה המומלץ:

בכיתה ח – סיכום של נושא דמיון משולשים.

בכיתה ט – לקראת סוף השנה, כחזרה וכהכנה לכיתה י'.

מערך דידקטי מומלץ:

ארגון הכיתה: 

  • ניתן לפתוח את השיעור בשאלות לגבי מה שנלמד באשכול "דמיון בעדשות – חלק א".
  • ארגון הכיתה בקבוצות של 2-4 תלמידים.
  • התלמידים יקראו את תיאור הסיטואציה.
  • תלמידים פותרים את בעיות המטרה, כאשר כל קבוצה, במידת הצורך, נעזרת במדרגות שבאשכול.
  • דיון כיתתי בו התלמידים מציגים את תשובותיהם ומסבירים אותן.
  • התלמידים מעלים שאלות נוספות. המורה יכול לבחור שאלה אחת או יותר מתוך שאלות אלו ולפתח דיון עליהן.

שאלות מומלצות לדיון כיתתי:

  • במה עוזרת לנו המתמטיקה כדי להבין את המציאות, בהקשר לאשכול זה?

אשכול דמיון בעדשות חלק ב – הכללה

באשכול הקודם "דמיון בעדשות – חלק א", למדנו:

  • מה זו עדשה דו קמורה
  • על המוקדים בעדשה קמורה (F,F1),
    ועל מרחק המוקדים ממרכז העדשה: OF=OF1=f
  • על מהלך קרני האור העוברות דרך עדשה קמורה
  • על סרטוט הדמות האופטית של נר (HG) המשתקף דרך עדשה קמורה (ראו סרטוט מצורף)
  • כאשר AO>f, הדמות האופטית היא ממשית והפוכה.
    גודלה יכול להיות קטן מגודל מהנר, גדול מהנר או שווה לו.

באשכול זה נבדוק במה תלוי גודל הדמות האופטית, כאשר AO>f.

1. בעיית מטרה 1 – הכללה

באשכול "דמיון בעדשות – חלק א", הוכח כי כאשר AO>f, מתקיים ש:

ABHG=COHG=OF1HF1

ABHG=AOOH

  1. היעזרו במה שהוכח והשלימו את הטבלה. נמקו תשובותיכם. 
    תוכלו להיעזר ביישומון המצורף.
     
  2. הסיקו מסקנות מהטבלה, כאשר AO>f:
  • עבור אילו ערכים של k (AOf=k), אורך הנר גדול יותר מאורך דמות הנר?
     
  • עבור אילו ערכים של k (AOf=k), אורך הנר שווה בגודלו לאורך דמות הנר?
     
  • עבור אילו ערכים של k (AOf=k), אורך הנר קטן יותר מאורך דמות הנר?

נמקו תשובותיכם.
תוכלו להיעזר ביישומון המצורף.

  1. מה ניתן להסיק לגבי הדמות כאשר k=1?
    סרטטו סרטוט מתאים והוכיחו תשובתכם בדרך גאומטרית.
    תוכלו להיעזר ביישומון המצורף.

יישומון

  • ניתן לשנות את מיקום הנר, על-ידי גרירת נקודה A ימינה ושמאלה.
  • ניתן לשנות את גובה הנר, על-ידי גרירת נקודה B למעלה ולמטה.
  • ניתן לסמן משולשים שונים, על-ידי בחירת צבע המשולש בתפריט, ובחירת 3 קודקודים.

פתרון בעיית מטרה 1

  1.   
  2. מצאנו כי ABHG=k1
  • אם k1>1, כלומר k>2, אז ABHG>1.
    עבור k>2, אורך הנר גדול יותר מאורך דמות הנר.
     
  • אם k1=1, כלומר k=2, אז ABHG=1.
    עבור k=2, אורך הנר שווה לאורך דמות הנר.
     
  • אם 0<k1<1, כלומר 1<k<2, אז 0<ABHG<1.
    עבור 1<k<2, אורך הנר קטן יותר מאורך דמות הנר.
  1. כאשר k=1, מרחק הנר ממרכז העדשה, שווה למרחק המוקד ממרכז העדשה.
    מהלך הקרניים מתואר בסרטוט משמאל.

נתון כי: AO=OF1 (נקודות A ו- F מתלכדות)

יש להוכיח כי קרניים CF1 ו- BO מקבילות ולכן לא נוצרת דמות.

הוכחה:

BAOCOF1 משפט חפיפה צ.ז.צ

ניתן להסיק כי:

BOA=CF1O

ומכאן

CF1||OB

אפשרות נוספת היא להוכיח כי מרובע BCF1O הוא מקבילית.

עדשות ב-p02-2

* הערה: יש לציין שההכללה אליה מגיעים על פי החוקיות המתגלה בטבלה, היא בגדר השערה, כיוון שהתלמיד לא נדרש להוכחה כללית.

תלמידים מתקדמים יכולים להגיע להוכחה כללית:

הוכחה כללית עם פרמטרים לסעיף א

נתון כי: ABHA

HGAH

BCAH

OF=OF1=f

AO=kf

יש לבטא את: HO  ,  ABHG

פתרון:

COF1GHF1 על פי משפט דמיון ז.ז.

COHG=OF1HF1

מרובע ABCO הוא מלבן
(או חפיפת משולשים BCO ו- OAB)

CO=AB

ABHG=OF1HF1=fHOf

BAOGHO על פי משפט דמיון ז.ז.

ABHG=OAOH=kfOH

ABHG=fHOf=kfOH

(המשך פתרון)

1HOf=kOH

HO=kHOkf

(k1)HO=kf

HO=kfk1

ABHG=OAOH=kf(kfk1)=k1

1.1 מדרגה 1 לבעיית מטרה 1

בעיה 1.1.1

באשכול "דמיון בעדשות – חלק א", למדנו כי:

OF=OF1=f

וכאשר AO>f, מתקיים ש:

ABHG=COHG=OF1HF1

ABHG=AOOH

אילו טענות מהטענות הבאות נכונות?

אם הטענה נכונה-נמקו, אם לא, תקנו את הטענה כך שתהיה נכונה.

תוכלו להיעזר ביישומון המצורף.

  1. AOOH=OF1HF1
     
  2. אם ABHG>1, אז OH>AO
     
  3. OH>OF
     
  4. f=OHOF1
     
  5. אם AOf=k ו- k>1, אז אורך הנר גדול יותר מאורך דמות הנר.

יישומון

  • ניתן לשנות את מיקום הנר, על-ידי גרירת נקודה A ימינה ושמאלה.
  • ניתן לשנות את גובה הנר, על-ידי גרירת נקודה B למעלה ולמטה.
  • ניתן לסמן משולשים שונים, על-ידי בחירת צבע המשולש בתפריט, ובחירת 3 קודקודים.

פתרון מדרגה 1 לבעיית מטרה 1

בעיה 1.1.1

מטרת מדרגה 1 לבעיית מטרה 1

בעיה 1.1.1

הבעיה עוזרת לתלמיד להבחין בקשרים הקיימים בין קטעים שונים בסרטוט.

יש להיעזר בקשרים אלו כדי להגיע לחישובים המתאימים ולמלא את הטבלה וכן כדי להגיע להכללות ולענות על בעיה 1.2 בבעיית מטרה 1.

1.2 מדרגה 2 לבעיית מטרה 1

בעיה 1.2.1

התאימו בין כל אחד מהאי שוויונות/ שיוויונות הנתונים בטבלה, לבין אחד או יותר מהסרטוטים הנתונים בטבלה.
(ניתן ללחוץ על כל סרטוט ולהגדיל אותו)

שוויונות/אי שוויונות

א.   AOf=1

ג.   OH>OF

ה.   AOOH=AOf+HF1

   

ב.   ABHG>1

ד.   fHF1<1

ו.   AOf=k>1

סרטוטים

1.

3.

 

2.

4.

בעיה 1.2.2

הנר בסרטוט מאונך לציר העדשה AF1.

מרחק הנר ממרכז העדשה (AO) שווה למרחק המוקד ממרכז העדשה (f).

קרן האור BC מקבילה לציר העדשה.

מצאו בסרטוט צלעות שוות והוכיחו תשובתכם.

פתרון מדרגה 2 לבעיית מטרה 1

בעיה 1.2.1

שוויונות/אי שוויונות

א. AOf=1

סרטוט 2

ב. ABHG>1

סרטוט 4

ג. OH>OF

סרטוטים 1, 3, 4

ד. fHF1<1

סרטוט 3

ה. AOOH=AOf+HF1

סרטוטים 1, 3, 4

ו. AOf=k>1

סרטוטים 1, 3, 4

סרטוטים

1.

2.

3.

4.

בעיה 1.2.2

קטעים שווים בסרטוט (נקודות A ו-F מתלכדות):

AO=FO

AB=OC

AO=OF1

BC=AO

BC=OF1

BO=CF1

מטרת מדרגה 2 לבעיית מטרה 1

בעיה 1.2.1

הבעיה עוזרת לתלמיד להבחין במצבים שונים המתייחסים ליחס בין גודל העצם, לגודל הדמות ולקשר בין יחס זה למרחק העצם ממרכז העדשה.

כמו כן, הבעיה גם עוזרת לתלמיד להבחין בקשרים הקיימים בין קטעים שונים בסרטוט, במצבים שונים של מרחק העצם ממרכז העדשה.

יש להיעזר בקשרים אלו כדי להגיע לחישובים המתאימים ולמלא את הטבלה וכן כדי להגיע להכללות ולענות על בעיה 1.2 בבעיית מטרה 1.

בעיה 1.2.2

הבעיה עוזרת לתלמיד להבין באיזה מצב לא נוצרת דמות.

וכן גם עוזרת לתלמיד להבין שכדי להוכיח שהקרניים מקבילות, עליו למצוא קטעים שווים בסרטוט ולשם כך יש להיעזר בחפיפת משולשים.

2. מה עוד אפשר לשאול?

העלו שאלות נוספות ונסו למצוא להן תשובות.

יישומון

  • ניתן לשנות את מיקום הנר, על-ידי גרירת נקודה A ימינה ושמאלה.
  • ניתן לשנות את גובה הנר, על-ידי גרירת נקודה B למעלה ולמטה.
  • ניתן לסמן משולשים שונים, על-ידי בחירת צבע המשולש בתפריט, ובחירת 3 קודקודים.